Satranç

Sıkça Sorulan Sorular

1. UKD Ulusal Kuvvet Derecesi nedir?
2. UKD puanı sahibi nasıl olabilirim?
3. UKD listesi hangi periyotla güncelleniyor?
4. Düşük UKD sahibi bir sporcuyu yenmekle yüksek UKD sahibi bir sporcuyu yenmek arasında kazanım açısından herhangi bir fark var mıdır? Turnuvalarda dereceye girmenin UKD kazanımına herhangi bir katkısı var mıdır?
5. UKD puanımı sorguladığımda T.C. Kimlik numaram yazılı olmasına rağmen halen ismimin yanında “Lisans TC Kimlik No Eksik” uyarısı var. Bu ne anlama geliyor?
6. Kişi kartımdaki lisans bilgilerinden “kulüp” kısmında(doğum tarihi, vize tarihi vs.) yanlışlık var. Düzeltilmesini talep ediyorum.
7. İsmimi “İllere Göre Top 100” listesinde göremiyorum. UKD puanımın bu liste için yeterli olmasına rağmen neden ismimin yer almadığını öğrenebilir miyim?
8. ELO puanı nedir?
9. ELO puanım olması için ne yapmam gerekiyor?
10. ELO puanlı 9 sporcu ile bir yarışmada mı oynamam gerekiyor?


1. UKD Ulusal Kuvvet Derecesi nedir?

UKD: “Ulusal Kuvvet Derecesi” Satranç sporcularının satranç oyun kuvvetini anlatan, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından hesaplanan ve yalnızca Türkiye’de geçerli olan bir puan türüdür. Turnuvalarda gösterilen performansa göre artar veya azalır.

2. UKD puanı sahibi nasıl olabilirim?

En az 7 maç oynamak kaydı ile 1000 üzeri performans gösteren her sporcunun ukd puanı çıkar. Daha az maç ya da daha az performans puanı sahibi oyuncuların bu bilgileri sporcu için arşive kaldırılır. Arşivde bulunan sporcular “en az 7 maç” oynama şartını yerine getirmeleri ve bu yarışmalardan elde ettiği performans puanlarının aritmetik ortalamasının 1000 üzeri olması durumunda UKD puanı sahibi olurlar.

3. UKD listesi hangi periyotla güncelleniyor?

UKD Listesi, her ayın ilk günü “Güncel UKD Listesi” olarak yeniden yayınlanır.

4. Düşük UKD sahibi bir sporcuyu yenmekle yüksek UKD sahibi bir sporcuyu yenmek arasında kazanım açısından herhangi bir fark var mıdır? Turnuvalarda dereceye girmenin UKD kazanımına herhangi bir katkısı var mıdır?

Oynadığınız sporcunun UKD puanı sizden ne kadar yüksek ise kazanımınız doğal olarak o kadar yüksek olacaktır. Turnuvada derece yapmanızın direkt olarak UKD puanınız artışına herhangi bir katkısı yoktur.

5. UKD puanımı sorguladığımda T.C. Kimlik numaram yazılı olmasına rağmen halen ismimin yanında "Lisans TC Kimlik No Eksik" uyarısı var. Bu ne anlama geliyor?

Sistemimiz T.C. kimlik numaralarına bakarak lisans veritabanından otomatik olarak lisans bilgilerinizi almakta ve kişi kartınızı oluşturmaktadır. Lisans veritabanında kaydı olmayan sporcularımızda belirttiğiniz uyarı çıkmaktadır. Bu sebeple hizmete giren “Lisans Bilgi Sistemi” itiraz bildirim kanalı ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

6. Kişi kartımdaki lisans bilgilerinden "kulüp" kısmında(doğum tarihi, vize tarihi vs.) yanlışlık var. Düzeltilmesini talep ediyorum.

Sistemimiz T.C. kimlik numaranıza bakarak lisans bilgilerinizi otomatik olarak lisans veritabanından aldığı için bu bilgileri düzeltmede sisteme herhangi bir müdahalede bulunamıyoruz. Bu sebeple hizmete giren “Lisans Bilgi Sistemi” itiraz bildirim kanalı ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

7. İsmimi "İllere Göre Top 100" listesinde göremiyorum. UKD puanımın bu liste için yeterli olmasına rağmen neden ismimin yer almadığını öğrenebilir miyim?

“İllere Göre Top 100” listeleri sporcuların lisans veritabanından alınan il bilgilerine göre oluşturulmaktadır. Lisans veritabanında kaydı olmayan sporcular bu listelerde yer almazlar. Bu sebeple hizmete giren “Lisans Bilgi Sistemi” itiraz bildirim kanalı ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

8. ELO puanı nedir?

Satranç sporcularının oyun gücünü gösteren ve FIDE tarafından hesaplanan uluslar arası puan türüdür.

9. ELO puanım olması için ne yapmam gerekiyor?

ELO Hesaplamalarına dahil yarışmalarda en az 9 ELO puanlı sporcu ile oynamış ve en az 1201 performans göstermiş olmanız gereklidir. Kapalı Döner Sistem ELO yarışmalarında ise sadece 1200 üzeri performans göstermeniz ELO puanı sahibi olmak için yeterlidir. Bu şartların yanı sıra;

İlk katılacağınız ELO hesaplamalarına dahil yarışmada ELO puanlı sporculara karşı “0” yada “½” puan alırsanız bu yarışmanız sizin için hesaplamalara alınmaz. Oynanmadan sonuçlanan yarışmalar dikkate alınmaz.

10. ELO puanlı 9 sporcu ile bir yarışmada mı oynamam gerekiyor?

Hayır. Bu şartı en az 3 ELO puanlı sporcu ile karşılaştığınız birden fazla yarışmaya katılarak da yerine getirebilirsiniz. Ayrıca bu durum için tanınan süre ilk katıldığınız yarışmanın dahil olacağı FIDE ELO Listesini takip eden 7 ELO Listesi kadardır. FIDE ELO listelerini 2 aylık periyotlarla(Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım) yayınlamaktadır.

Sponsorlar